Sarı Diş

SARI DİŞ

Az sayıda insanın doğal saf beyaz dişleri vardır; çoğu diş aslında biraz sarıdır. Fakat sarılık derecesi değişir ve bazı insanlar için oldukça utanç verici olabilir.

Sarı veya donuk renkli dişlere bir dizi dış veya iç faktör neden olabilir:

  • Kötü diş hijyeni: Diş ve çürük üreten maddelerin çıkarılmasının yanı sıra kötü nefes ve diş çürümesinin önlenmesi için günde en az iki kez diş ipi kullanmak ve fırçalamak önemlidir.
  • Genetik: Eğer dişleriniz çocuk olarak sarı ise, genetik faktörlerden kaynaklanabilir.
  • Diyet: Çok fazla gazlı içecek veya aşırı şeker tüketimi dişlerin dış kaplamasını kaldırabilir. Diğer suçlular, her ikisi de lekelenmeye neden olan çay ve kahve.
  • Hastalıklar: Sarı dişler, mine ve dentini etkileyen çeşitli hastalıkların yanı sıra kemoterapi gibi tedavilerden kaynaklanabilir.
  • Diş telleri: Eğer diş telleri takıyorsanız, bakım rutinini üç katına çıkarmalısınız, çünkü diş bakımı zayıf bir sarımtırabilir.
  • Sigara içmek ve içmek: Nikotin kırmızı şarapta olduğu gibi dişlerde renk bozulmasına neden olur.
  • Travma: Kazalar, iç yapıya zarar vererek küçük çocuklarda mine oluşumunu etkileyebilir.
  • Yaşlanma: Sarımsı dişler yaşlanmanın doğal bir belirtisidir.
  • İlaçlar: Bazı antibiyotikler veya diğer ilaçlar sarı dişlere neden olabilir.

Sarı dişlerden nasıl kurtulur

Sarı dişler için birkaç tedavi seçeneği vardır, bu yüzden sizinkilerden nasıl kurtulacağınıza karar vermek büyük ölçüde sizin özel nedeninize, yaşınıza ve dişlerinizin durumuna bağlıdır. Her zaman optimum sonucu yaratmak için mümkün olan en az invaziv tedaviyi sağlamayı hedefliyoruz.

Küçük yüzey lekelerini çıkarmanın en basit yöntemi parlatmadır veya lekeleme daha içsel ise mikro-aşınmadır. Renk kaybınızın dentin açığa çıkmasına neden olan yetersiz emaye içermemesi şartıyla, diş beyazlatma (ağartma) genellikle sarı lekeli dişler için en etkili tedavidir.

Dişleriniz de aşınmış veya yontulmuşsa, en iyi çözüm kompozit yapıştırma veya porselen kaplamalar veya ağartma, yapıştırma ve kaplamaların bir kombinasyonu olabilir. Bu, görünümlerinde anlık ve fark edilebilir bir fark isteyen insanlar için tercih edilen seçenek haline geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir