Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, dişler arasında kötü kapanma, eğik veya aşırı sıkışık olan dişlerin düzeltilmesinin yanı sıra dişler arasındaki boşlukların giderilmesini ve ısırıkların düzeltilmesini içerir. Bu, dişleri doğru pozisyonlara ve hizaya hareket ettiren ortodontik diş telleri kullanılarak yapılır. Bugün, özellikle yetişkin hastalar için ‘görünmez’ diş tellerinin giderek popüler hale gelmesiyle birçok farklı tipte diş teli bulunmaktadır. Aslında, dişlerinizi düzeltmek gerçekten çok geç değildir ve bugün de dahil olmak üzere daha uygun, hızlı ve etkili tedaviler için çok sayıda seçenek vardır:

  • Gizli (lingual) diş telleri
  • Net diş telleri
  • Inman Aligners (sadece 6-18 hafta içinde ön dişleri düzeltmek için)
  • Saydamları temizle (Invisalign © ve diğerleri)
  • 6 aylık Ortodonti
  • Çıkarılabilir hizalayıcılar
  • Konvansiyonel parantez ve diğer seçenekler de

Çocukların yanı sıra daha fazla yetişkin, daha iyi bir görünüm kesinlikle tedavinin tek yararı olmasa da, gülümsemelerini geliştirmek için ortodontik tedavi alırlar. Dişlerin hizalanmasının düzeltilmesi, dişlerin ısırmasını ve fonksiyonel düzenlenmesini optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda dişlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olan daha kolay fırçalama ve diş ipi çıkarma işlemlerini de kolaylaştırır.

Sağlıklı dişlerin korunması

Birçok hasta, cildin ağartıcı ve ortodonti ile cildi iyileştirmek yerine, gülüşlerini iyileştirebildiklerini keşfetmeye şaşırırlar. Estetik tedavinin bir parçası olarak ortodonti avantajı, mevcut dişlerdeki değişiklikleri en aza indirmesidir. Dişleri düzeltmek için kaplamaların kullanılması bazen rahatsız edici rahatsızlıklara ve ayrıca sağlıklı dişlerin yoğun şekilde hazırlanmasına neden olabilir.

Diş tellerinin bu kadar iyi çalışmasının nedeni, aynı zamanda insanlara davranmaları için gerekli nedenlerdir. Dişler, dişler eksikken yeni bir pozisyona kolayca hareket ederler, fakat aynı zamanda dişler kayıp veya kayıp olduğunda belirli bir yönde direnç yoksa. Bu genellikle, aksi takdirde sağlıklı bir ağzın çöküşünün başlangıcı olabilir, isterseniz domino etkisi.

Örneğin, bir arka diş kaybolursa ve bir diş implantı ya da köprüsü gibi boşluğa yerleştirilmeyen bir şey varsa, boşluğun bitişiğindeki dişlerin tümü boşluğa göç etmeye başlar. Ön ve arkadaki dişler, tipik olarak boşluk yönünde eğilir ve hatta, çenenin ters yönünde olan dişi bile, onu yerinde tutarak, çiğneme basıncı kalmadığı için, ‘aşırı’ olacaktır.

Tabii ki bu farklı insanlar için farklı oranlarda gerçekleşecek, ama sonuçta herkesi etkiler. Biz onlar bir köprü yapma olduğu gibi sağlıklı komşu dişlere rahatsız gerekmez olarak dişlerin eksik implantlar tavsiye edersiniz. Köprüleri hazırlamak için çeşitli yöntemler vardır, bunların çoğu, köprünün demirlenmesi için bitişik dişlere kesilmesini gerektirir.

Tedavi seçenekleri

Modern ortodontik tedavi genellikle mümkün olan en iyi sonuçları hastalar yüksek standartlarda tedavi edilecek sağlayan ve veren dişleri hareket ettirmek için sabit parantez kullanımını içerir.

Tedavi seçenekleri her zamankinden daha çeşitlidir. Tedavi edilemeyen şartlar artık bir tedavi şekli olarak ele alınabilir ve şimdi Inman Aligner gibi tedavi seçenekleri ön dişlerin düzleştirilmesi için daha basitleştirilmiş bir tedavi sağlar – özellikle yetişkinlerde daha uzun süre dolmak istemeyen yararlı ortodontik tedaviler.

Parantez Çeşitleri

Lingual sabit diş teli

Lingual diş telleri, dişlerin iç tarafına (sırtlar), dudak benzeri diş tellerine (en yaygın sabit diş telleri) benzer şekilde yerleştirilir ve eşit derecede etkili bir seçenektir. Her ne kadar bunlar uzman uzmanlık ve daha uzun ziyaretler gerektirdiğinden daha pahalı olsalar da, görüşten gizlenmenin büyük bir avantajına sahiptirler ve bu nedenle gülümsemede görünmezler.

Labial (dış) sabit diş telleri

Konvansiyonel labial sabit diş telleri en iyi değerdir ve daha önce hiç olmadığı kadar çok çeşittedir. Geleneksel metal diş telleri her zamankinden daha küçük ve daha az açıktır, bunlar için gençlere değişken renkli lastikler yaparız, böylece diş hekimine yaptığınız her ziyaretten sonra arkadaşlarınızı farklı bir renkle şaşırtabilirsiniz.

Diş rengi olan ve görülmesi çok zor olan seramik diş telleri mevcuttur.

Kristal kelepçeler artık temiz kristalden yapılmıştır ve neredeyse görünmezdir.

Bu tür dış diş tellerinin seçilmesi, eşdeğer zaman ölçeklerinde benzer sonuçlara ulaşabildiklerinden, çoğunlukla kişisel tercihlere ve bütçeye ayrılır.

Inman Aligner – Düz Dişler. Hızlı!

Inman Aligner, ön dişlerin kalabalıklaşması veya çıkması için mükemmel bir çözümdür. Diğer sistemlere göre çok hızlı, çok güvenli ve çok değerli. Patentli Inman Aligner ile ön dişleriniz haftalarca ideal bir konuma hafifçe yönlendirilebilir. Çoğu vaka 6-16 hafta içinde tamamlanır ve çıkarılabilir olduğu için onu yaşam tarzınıza uyacak şekilde alabilirsiniz.

Çıkarılabilir net parantez

Invisalign © en yaygın olarak bilinen – bunlar giderek daha popüler bir tedavi yöntemidir. Kimseyi bilmeden ortodontik tedaviye sahip olmanın harika bir yolu.

Bu çıkarılabilir şeffaf diş telleri, dişlerinizin üzerine kaymaktadır ve birçok durumda kullanılabilir, ancak alternatif bir cihazın size daha iyi uyduğunu görebileceğinden, hedeflerinizi tartışmak için bir ortodontist ile görüşmeniz özellikle önemlidir.

Updated: Eylül 29, 2018 — 11:33 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir